Dlaczego coraz rzadziej piszemy ręcznie?

pisanie ręczne

Sztuka ręcznego pisania nie tyle zamiera, ile powoli przestaje nas interesować. Bo wszyscy w końcu potrafiły pisać i jakbyśmy byli do tego zmuszeni, raczej byśmy sobie poradzili. Tylko że dziś nie ma zupełnie takiej potrzeby. We wszystkich dziedzinach, w których do niedawna używaliśmy ręcznego pisma, spokojnie możemy poradzić sobie pisaniem na komputerze. Nikomu zwyczajnie nie opłaca się sięgać po zeszyt i długopis.

Dla wielu z nas pisanie ręczne to po prostu zwykła strata czasu. Klikanie nie dość, że jest szybsze, to do tego znacznie wygodniejsze. I tak naprawdę na tym można by zakończyć, gdyby nie to, że jest jeszcze jeden czynnik, który wyraźnie wpływa na odchodzenie od pisania ręcznie. Ta czynność, jak wiele innych, może być nam skutecznie obrzydzana przez szkołę. Choć wielu z nas może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, pisanie ręczne kojarzy nam się przede wszystkim z naszą edukacją.

Podczas jej trwania byliśmy mocno pilnowani, abyśmy pisali dokładnie tak, jak życzy sobie tego nauczyciel, nie mówiąc już o dokładnym przestrzeganiu wszystkich zasad ortografii, interpunkcji czy gramatyki. Mimo że cały czas omawialiśmy wiersze, które łamią wszelkie zasady rządzące naszym językiem, to nam absolutnie nie było wolno tego zrobić. Przez to nawet te osoby, które mogłyby pisać dla przyjemności, zaczęły od tego odchodzić, a im mniej się pisze, tym siłą rzeczy, mniej rzeczy powstaje na papierze.